NOVINKY

28.12.2019

Sněhové podmínky

Vážení hosté, aktuálně měříme cca 65 cm prachového sněhu. V provozu jsou lyžařské vleky B, Malý a Velký Václavák. Strojově upraveny stopy  Ovčárna-Praděd-Švýcárna a v neposlední řadě upraveny běžecké okruhy pod hotelem. Zima v plném proudu:-)!!


>>
15.12.2019

Úprava běžeckých stop

Vážení hosté, dnes ráno proběhla první úprava běžeckých stop na trase Ovčárna-Švýcárna. A stále sněží. Letos jsme si museli malinko počkat ale UŽ JE TO TADY!


>>
30.10.2019

Provozní pauza

Vážení hosté, v termínu 30.10.-28.11.2019 bude hotel mimo provoz. Tímto bychom Vám chtěli poděkovat za přízeň v letní sezóně a budeme se těšit na nadcházející sezónu zimní. Veškeré rezervace prosím směřujte na recepce@kurzovni.eu Vaše Kurzovní


>>
VŠECHNY NOVINKY

Historie a současnost

Historie hotelu

Oblast Pradědu odedávna lákala průkopníky turistiky, což je umožněno i její snadnou dostupností z blízkých horských lázní – Karlovy Studánky. Ještě před turisty se však v horách, což platí zejména o okolí Pradědu, objevuje jiný typ zájemců – salašníci. Pokusy o využití horských polí k pastvě skotu či ovcí se zde objevují již v první polovině 19. století. Mezi průkopníky je možno zařadit především Švýcara Johanna Aegertera, prvního nájemce nedaleké chaty Švýcárny, či pastýře Karla Grohala, který začínal v přibližně stejné době na staré Ovčárně. V průběhu několika desítiletí se nakonec vysokohorské pastevectví přestalo vyplácet (stará Ovčárna dokonce zanikla) a jak ze Švýcárny, tak i z nové Ovčárny se již v průběhu 80. let minulého století stávají postupně objekty, sloužící čím dál více zvyšujícímu se počtu návštěvníků hor. Pokusy o pastevectví se zde objevují stále. Pastevecká společnost z Velkých Losin nechala postavit v roce 1887 tzv. Novou Švýcárnu právě v místě pozdější Kurzovní chaty, ta však záhy vzala za své. V roce 1921 na stejném místě postavilo německé Desensko (pradědské pastevní družstvo) stáje pro sezónní pastvu skotu. Byl to přízemní objekt o rozměrech pouhých 40 x 10 m, postavený z volně ložených kamenů na sebe bez použití spojovací malty.

Teprve v letech 1952 – 1955 byl jeden z objektů svépomocí rekonstruován na nové lyžařské výcvikové středisko, tzv. Kurzovní chatu. Časem byla modernizována a dle možností rozšířena, takže se přeměnila na hotel – turistickou základnu „A“ s 86 lůžky v šestilůžkových pokojích se stravováním ve III. cenové skupině. I když Kurzovní chata byla ve stínu takových chat, jako byla Barborka, Švýcárna či Ovčárna, přesto se stala oblíbeným návštěvním cílem turistů.

S přibývajícím počtem návštěvníků, které souviselo i s postavením asfaltové silnice až k vrcholu Pradědu a náročnějším hygienickým požadavkům, však byly možnosti chaty zcela vyčerpány. Proto bylo rozhodnuto vybudovat na jejím místě nový moderní horský hotel s větší lůžkovou kapacitou a veškerým zázemím, splňujícím zvýšené nároky nové generace turistů a lyžařů. Stará Kurzovní chata byla proto v roce 1980 stržena.V 80. letech totiž začíná v celých Jeseníkách výstavba obrovských hotelů, ať již na místě původních objektů (kromě Kurzovní chaty to byl hotel na Červenohorském sedle a Ovčárna), případně rozsáhlé rekonstrukce stávajících chat (Červenohorské sedlo a Švýcárna) či výstavba zcela nových objektů (Červenohorské sedlo a Ramzová). Současně se budují další sjezdovky a nové lyžařské vleky včetně sedačkové lanovky (Ramzová – Šerák).

Současnost

V letech 2006 hotel prodělal částečnou rekonstrukci a nyní nabízí 142 lůžek a 6 přistýlek ve 3 typech pokojů – komfort (připojení k internetu, minibar, sprcha, WC, TV se satelitním příjmem); standard (sprcha, WC, TV se satelitním příjmem); turist (umyvadlo s přívodem teplé a studené vody; sprcha a WC jsou na chodbě). Hotel nabízí dvoulůžkové – pětilůžkové pokoje a dvoulůžkové a čtyřlůžkové apartmá ve standartní části; jednolůžkové – pětilůžkové pokoje a apartmány komfort v nově rekonstruované části, dvoulůžkové – třílůžkové pokoje v turistické části.

Hotel disponuje restaurací s kapacitou 130 míst, vybavenou dětským koutkem a kavárnou s 25 místy.

Blízko hotelu se nachází vlek Velký Václavák s kapacitou 650 lyžařů za hodinu. V areálu Ovčárna, který je od hotelu vzdálen cca 800m, je velký lyžařský vlek na úbočí Petrových kamenů, označovaný „A“ s kapacitou 900 lyžařů za hodinu. Ještě o kousek dál pod hotelem Ovčárna je dětský vlek Malý Václavák a vlek „C .

V zimní sezoně  se zde kromě sjezdových tratí provozují i tratě běžecké. Začátek běžeckého areálu, který splňuje i náročné podmínky FIS, je přímo před naším hotelem. Běžecká magistrála Ovčárna – Praděd – Švýcárna – Červenohorské sedlo je strojově upravovaná.

Návštěvníkům je snadno dostupný jak blízký Praděd, na jehož vrcholu se dnes tyčí mohutná televizní věž s rozhlednou, tak Petrovy kameny, v minulosti opředené četnými pověrami o sjezdech čarodějnic, což v důsledku vedlo ke smutně proslulým čarodějnickým procesům na Jesenicku (vlastně jediným v českých zemích).

V blízkém okolí je možné zorganizovat projížďku na koních, návštěvu přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, či zajistit procedury v lázních Karlova Studánka.